Müzik olmadan atmayan bir kalbi var onun,

dans etmeden duramayan bir doğası,

bir de gevezelikleri var kendi çapında...

Günün Anlam ve Önemine Yaraşır Bir ŞekildeÖğretmen olmak zor zanaat gerçekten.Herkesin öğrenme yöntemi birbirinden farklıdır. Algısı da öyle. Aynı şekilde bir konuda çok bilgili olmak o kişiyi iyi bir öğretmen de yapmaz. Boşuna dememişler "Sen ne kadar konuşursan konuş, anlattığın karşıdakinin anladığı kadardır." Kimi zaman bildiklerimizi karşıdakinin anlayacağı bir şekilde anlatmak o kadar zordur ki.

Yeri gelir bir sınav öncesinde küçücük bir konuyu bir arkadaşımıza anlatırken zorlanırız. Ya da bir yerde bir şey anlatmaya çalıştığınız zamanı düşünün, dinlenmediğinizi anladığınız anda ne hissettiğinizi.. Oysa biz az mı konuşmadık derslerde. Uzaklara daldık gittik kimi zaman, hatta uyuyakaldık sıranın üzerinde. Belki de çocukluğumuzun verdiği bir şımarıklıkla daha farklı saygısızlıklar yaptık.

Öğretmenleriniz bugün bizi biz yapan insanlardır. Bize sadece öğretmekle yükümlü oldukları ders bilgilerimizi vermekle kalmazlar, bize katkıda bulunurlar. Bu bakımdan en büyük saygıyı, hürmeti hak eden onlardır.

Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder.
 Mustafa Kemal ATATÜRK
Aynı zamanda Ulu Önder Atatürk'ün "Baş Öğretmen" oluşunun yıl dönümü olan bu günde, beni bugünlere getiren ve tüm bilgi birikimimi borçlu olduğum kendi öğretmenlerim de dahil olmak üzere tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü en içten dileklerimle kutlarım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder